Nic nie trwa wiecznie. W związku z tym w każdym działającym hotelu musi być od czasu do czasu wymienione wyposażenie. Bez tego działania starzejący się sprzęt znacznie obniżałby komfort pobytu gości. W końcu nie ma porównania między spaniem w świeżo urządzonym pokoju a pobytem w przestrzeni, w której straszą przestarzałe meble.
O ile jednak urządzanie pokoi przed rozpoczęciem działalności placówki jest o tyle łatwe, że rozgrywa się bez towarzystwa gości, o tyle wymiana wyposażenia meblowego w działającym hotelu przysparza już więcej problemów. Trudno bowiem dokonywać metamorfozy wnętrz wtedy, kiedy jednocześnie ktoś chce w nich spać. Z tego względu wymiana wyposażenia hotelowego w działającym hotelu jest naprawdę poważnym przedsięwzięciem logistycznym.
Aspekty organizacyjne
Oczywiście jeśli chce się wymienić wyposażenie meblowe, można na jakiś czas zamknąć hotel. Jednak w takiej sytuacji zamyka się droga do jednoczesnego czerpania zysków z wynajmu pokoi. Wobec tego jakimś wyjściem jest równoległe dokonywanie przemeblowywania i prowadzenie działalności hotelarskiej. Naturalnie nie można jednak wówczas wymieniać wyposażenia naraz we wszystkich pomieszczeniach. Rozsądnym wyjściem wydaje się wyłączenie z użytkowania jakiejś części pokojów na pewien czas, a następnie zrobienie tego samego z kolejną partią pomieszczeń. Innymi słowy, chodzi o to, by dokonać wymiany wyposażenia meblowego turami. Zajmuje to co prawda więcej czasu niż przemeblowanie wszystkich pokoi naraz, jednak umożliwia kontynuowanie działalności hotelarskiej bez przerwy.
Żeby ocenić, czy wymiana mebli hotelowych się opłaca, trzeba podliczyć wszystkie koszty i sprawdzić, jak będzie się prezentowała sprawa. Z pewnością działanie tego typu korzystniejsze jest w momencie, w którym ruch turystyczny nie osiąga swojego apogeum. Miesiące poza sezonem zdecydowanie sprzyjają przeprowadzeniu remontu i wiążą się z mniejszymi stratami z tytułu wyłączenia niektórych pokoi z użytkowania.